Odpowiedź do pytania jawnego na maturę 2024: czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym? Na podstawie „Skąpca” Molier

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Na maturze ustnej z języka polskiego trzeba odpowiedzieć na jedno pytanie z listy pytań jawnych. Jednym z nich jest pytanie o to, czy pieniądze mogą być dla ludzi źródłem szczęścia. Prezentujemy przykładową odpowiedź.
Na maturze ustnej z języka polskiego trzeba odpowiedzieć na jedno pytanie z listy pytań jawnych. Jednym z nich jest pytanie o to, czy pieniądze mogą być dla ludzi źródłem szczęścia. Prezentujemy przykładową odpowiedź. Wikimedia commons/public domain
Matura ustna z języka polskiego 2024 składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to odpowiedź na pytanie jawne. Dwa pytania dotyczą „Skąpca” Moliera. Jedno z nich brzmi: „Relacje rodzinne w krzywym zwierciadle. Omów zagadnienie na podstawie »Skąpca« Moliera” i zostało przez nas omówione w jednym z artykułów. Dziś przygotowaliśmy odpowiedź na drugie pytanie jawne związane z tą lekturą: „Czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym?”. Oto nasza propozycja.

Spis treści

Czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym? Omów zagadnienie na podstawie „Skąpca” Moliera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Przed maturą ustną z języka polskiego warto nie tylko zapoznać się z listą pytań jawnych na egzamin, ale także przygotować przykładowe wypowiedzi. Oto jedna z nich.

Wstęp: Jednym z głównych celów ludzkiego życia jest osiągnięcie dobrobytu materialnego. Wiele osób wierzy, że posiadanie dużego majątku zapewni im szczęście i spełnienie. Uważam, że pieniądze sprawiają, że czujemy się komfortowo, mamy mniej trosk i zmartwień, ale niekoniecznie dają ludziom szczęście.

Teza: Dobra materialne mogą dawać szczęście, natomiast bywa ono uczuciem pozornym i nietrwałym.

Odwołanie do „Skąpca” Moliera: Jednym z głównych tematów komedii „Skąpiec” Moliera jest krytyka skąpstwa i obsesji na punkcie pieniędzy. Główny bohater, Harpagon, jest tak pochłonięty gromadzeniem bogactwa, że zapomina o innych wartościach życia, takich jak miłość, przyjaźń czy rodzina. Jego skąpstwo prowadzi do wielu absurdalnych i komicznych sytuacji, ale także do nieszczęścia i samotności. Harpagon nie potrafi cieszyć się tym, co ma ani dzielić się tym z innymi. Dobra materialne wbrew pozorom nie czynią go szczęśliwym, lecz wręcz przeciwnie – sprawiają, że żyje w ciągłym strachu przed ich utratą i w podejrzliwości wobec wszystkich. W kontraście do Harpagona stoją jego dzieci, Kleant i Eliza, którzy kierują się uczuciami i dążą do prawdziwego szczęścia. Oni nie przywiązują wagi do pieniędzy i są gotowi zrezygnować z nich dla miłości. Ich postawa pokazuje, że dobra materialne nie są warunkiem ani gwarancją szczęścia, a czasem mogą być nawet przeszkodą w jego osiągnięciu. Molier w swojej sztuce wyśmiewa skąpstwo jako wadę ludzką i pokazuje, że prawdziwe bogactwo tkwi w sercu, a nie w sakiewce.

Kontekst literacki: Bohater „Lalki” Bolesława Prusa, Stanisław Wokulski, jest zakochany w pięknej Izabeli Łęckiej. Wydaje mu się, że poprzez pomnożenie majątku zdobędzie miłość ukochanej. Dziewczyna natomiast traktowała go, jako zabezpieczenie przed bankructwem, kogoś, kto wyratuje ją z opresji. Nigdy nie żywiła jednak żadnych uczuć do Wokulskiego, nie chciała być jego żoną i nie odwzajemniła jego miłości. Tak więc, bohater „Lalki”, chociaż żył dostatnio i z łatwością powiększał swój majątek, wcale nie czuł się spełniony ani szczęśliwy.

Podsumowanie: Przytoczone przeze mnie przykłady potwierdzają, że pieniądze nie dają spełnienia ani szczęścia. Mogą zaspokoić nasze podstawowe potrzeby i pragnienia, w ogólnym rozrachunku jednak skupienie się na nich może przynosić szkody.

Inne przykładowe konteksty:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji