Relacje między światem realnym a fantastycznym. „Dziady część II” Adama Mickiewicza. Odpowiedź do pytania jawnego na maturę 2024

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Prezentujemy odpowiedź do pytania jawnego na maturę 2024. Relacje między światem realnym a fantastycznym. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części II Adama Mickiewicza.
Prezentujemy odpowiedź do pytania jawnego na maturę 2024. Relacje między światem realnym a fantastycznym. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części II Adama Mickiewicza. Wikimedia/public domain
Matura ustna z języka polskiego 2024 składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to odpowiedź na pytanie jawne. Niektóre z przygotowanych pytań dotyczą twórczości Adama Mickiewicza. Treść jednego z nich treść brzmi: „Relacje między światem realnym a fantastycznym. Omów zagadnienie na podstawie »Dziadów części II« Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Oto przykładowa odpowiedź na pytanie maturalne.

Spis treści

Relacje między światem realnym a fantastycznym. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

Wstęp: Motywy fantastyczne były często wykorzystywane w literaturze okresu romantyzmu. To czas, w którym świat poznawano za pomocą intuicji i uczuć, niekoniecznie poprzez rozum. Zjawiska nadprzyrodzone są jedną z cech charakterystycznych romantyzmu.

Teza: Świat fantastyczny może mieć wpływ na postępowanie ludzi w świecie realnym.

Odwołanie do „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza: Elementy fantastyczne w „Dziadach cz. II” tworzą specyficznego nastroju i atmosfery w utworze. Przejścia między światem realnym a fantastycznym dodają dziełu tajemniczości, dramatyzmu i niepewności, co intensyfikuje wrażenia czytelnika i zacieśnia więź emocjonalną z tekstem. Druga część „Dziadów” opowiada o obrzędzie dziadów odbywających się w jesienną noc w kaplicy. Zebrani wieśniacy przywołują duchy, które potrzebują pomocy, by dostać się do nieba. Próbowali ulżyć tym duszom, które z jakiegoś powodu nie mogły zaznać spokoju, np. potrzebowały modlitwy, jedzenia, czy innej pomocy. Zgromadzeni ludzie dowiadują o powodach, które bywają przyczyną niemożności zaznania szczęścia po śmierci. Tak poznają historię pastereczki Zosi, która odrzucała zaloty wszystkich chłopców za życia i po śmierci nie mogła trafić do nieba, ponieważ nigdy tak naprawdę nie przejmowała się uczuciami innych. Dowiadujemy się również, że Rózia i Józio, którzy nie zaznali ani razu goryczy w życiu, nie mogą trafić do nieba.

Bohaterowie realnego świata dostają od zmarłych wskazówkę dotyczącą tego, jak powinni żyć, by móc zaznać wiecznego szczęścia. To przestroga i pouczenie, które dostają od postaci fantastycznych. Świat realistyczny miesza się ze światem fantastycznym i pomaga sobie wzajemnie, oddziałuje na siebie.

Kontekst literacki: Świetnym przykładem wpływu świata fantastycznego na świat realny jest dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzięki czarodziejskim zabiegom Skierki, królewicz Kirkor natychmiast zakochał się w Alinie i Balladynie. Koniec Balladyny jest również silnie związany ze światem fantastycznym, kiedy to królowa szuka winnego siostrobójstwa i wydaje wyrok na samą siebie, sądząc, że nie dosięgnie jej kara. Los ma dla niej jednak inne plany - kobieta umiera rażona piorunem. Ta scena nie pozostawia złudzeń - to nie był przypadek, a celowe działanie niebios. W całym dramacie nieustannie czuje się atmosferę napięcia, niepokoju, wiemy, że wydarzy się coś złego. W tym utworze świat fantastyczny ma bezpośredni wpływ na świat realny, zmienia bieg wydarzeń i oddziałuje na decyzje bohaterów.

Podsumowanie: Istnieje związek między światem realnym, a fantastycznym. Widać to szczególnie w epoce romantyzmu, w którym autorzy starali się kierować intuicją, a nie wiedzą. Świat fantastyczny ma wpływ na świat realny i może zmieniać bieg wydarzeń.

Inne przykładowe konteksty:

  • „Wesele” Stanisław Wyspiański;
  • „Makbet” William Szekspir;
  • „Opowieść wigilijna” Charles Dickens;
od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji