Funkcja wątków baśniowych i fantastycznych w utworze literackim. Omów na podstawie „Balladyny”. Odpowiedź do pytania na maturę 2024

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Oto odpowiedź na pytanie nr 1 dotyczące utworu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.
Oto odpowiedź na pytanie nr 1 dotyczące utworu Juliusza Słowackiego „Balladyna”. tzygmunt/pixabay.com
Matura ustna z języka polskiego 2024 składa się z dwóch części. Jedna z nich to odpowiedź na pytanie jawne. 2 spośród pytań jawnych na maturę 2024 dotyczą „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Jedno z nich brzmi: „Funkcja wątków baśniowych i fantastycznych w utworze literackim. Omów zagadnienie na podstawie »Balladyny« Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Oto przykładowa odpowiedź na pytanie maturalne.

Spis treści

Funkcja wątków baśniowych i fantastycznych w utworze literackim. Omów zagadnienie na podstawie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Wstęp: Wątki baśniowe i fantastyczne dominowały w utworach tworzonych w okresie romantyzmu. To wątki charakterystyczne dla epok literackich, w których odchodzi się od racjonalnego postrzegania świata, a poznaje się go za pomocą intuicji i serca. W takich utworach bohaterowie otwarci są na istnienie zjawisk, których nie można objąć rozumem, czy doświadczyć przy udziale zmysłów.

Teza: Wykorzystanie wątków baśniowych i fantastycznych w utworze literackim służyło stworzeniu specyficznego, pełnego grozy klimatu. Przedstawione historie stanowią przestrogę i refleksję dla czytelników.

Odwołanie do „Balladyny” Juliusza Słowackiego: okres, w którym tworzył Słowacki – romantyzm, charakteryzuje się wiarą w istnienie świata nadprzyrodzonego. Dzieła stworzone w tym czasie charakteryzują się nastrojem grozy, tajemniczością, nastrojowością. Często nawiązywano również do tradycji ludowych. Te właśnie elementy możemy zauważyć w dramacie Słowackiego „Balladyna”. Stworzono w nim postać Goplany – nimfy z jeziora Gopło. To nawiązanie do podań ludowych. Goplana stara się doprowadzić do małżeństwa Balladyny i Kirkora – tworzy okoliczności sprzyjające ich spotkaniu w ubogiej chatce wdowy. To dowód, że dla miłości jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wiele, a równie silnym uczuciem jak miłość, jest pragnienie zemsty. Taką sytuacją w „Balladynie” było przemienienie Grabca w drzewo. Kara, która spotyka Balladynę, jest wymierzona przez siły nadprzyrodzone – piorun zabija dziewczynę, a zło zostaje ukarane. Wątki fantastyczne przeplatają się tutaj z realistyczną opowieścią, której istotą jest chęć zdobycia władzy i dążenie do celu bez względu na koszty.

Odwołanie do wybranego kontekstu:Innym romantycznym utworem, w którym odnaleźć można elementy baśniowe i fantastyczne są „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza. Akcja dramatu toczy się w wigilię dnia Wszystkich Świętych, w kaplicy. Zebrani wzywają duchy pokutujące, które z pewnych przyczyn nie mogą wejść do nieba. Duchy, czyli postaci fantastyczne, przychodzą wezwane przez zgromadzonych, by znaleźć ukojenie i pomoc. Pojawiają się duchy: dzieci Rózi i Józia, które nie mogą trafić do nieba, ponieważ nie zaznały goryczy, smutku w czasie życia, Zosi, która odrzucała zaloty wszystkich chłopców i umarła nigdy nie kochając, a także Widmo Złego Pana, który był bezwzględny i okrutny, a zgromadzeni nie chcą ani nie mogą pomóc komuś, kto popełnił ciężkie zbrodnie. Motywy fantastyczne pokazują tu duchowe problemy ludzi, a także dają odpowiedź na pytanie, co dzieje się z duszą człowieka po śmierci. To wskazówka dla czytelników na temat tego, jak postępować w życiu, by po śmierci trafić do dobrego miejsca, jakim jest niebo.

Inne przykładowe konteksty:

Podsumowanie: Świat przedstawiony zyskuje poprzez ukazanie w nim elementów baśniowych i fantastycznych. Dzięki nim możemy dostrzec rozterki i problemy, jakie mają zwykli śmiertelnicy, a także zdać sobie sprawę z tego, jak wygląda kodeks moralny i z jakimi konsekwencjami mogą spotkać się nasze działania. Ponadto wątki fantastyczne i baśniowe budują niezwykłą atmosferę utworu.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji